МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Занимиливости
Сиропиталиштето Принкипо: Најголемата дрвена зграда во Европа

Сиропиталиштето Принкипо: Најголемата дрвена зграда во Европа

сабота, 27 април 2019, 12:26ч.   |   L.E.

Оваа раскошна дрвена зграда, практично на работ на колапс, е најголемата дрвена зграда во Европа и втора по големина во светот. Таа стои на врвот на мал рид на Бујукада – мал остров во близина на брегот на Истанбул.

Сиропиталиштето било првично замислено како луксузен хотел и казино. Но, кога не можеле да добијат дозвола, зградата се претворила во сиропиталиште.

Зградата била функционално сиропиталиште за православни сирачиња скоро 60 години. Штом установата се затворила зградата била препуштена на милост и немилост на природата. А по половина век изложеност на елементите структурата од 20.000 квадратни метри сега е во очајна состојба.

Шесткатната зграда била дизајнирана и изградена во 1898 година од страна на француско-отоманскиот архитект Александар Валуари, за Compagnie Internationale des Wagons-Lits, европската патничка компанија која управувала со Ориент Експрес.

Идејата била да се претвори во туристичко место со пет ѕвездички, за европските патници кои во голема мера се собирале во Истанбул на самиот врв на Belle Epoque, „златното доба“ на европската цивилизација. Но султанот Абдул Хамид Втори, од Отоманската империја, ја одбил дозволата за работа врз основа на тоа дека активностите за коцкање би биле неморални.

Големата зграда потоа била продадена на сопругата на истакнат грчки банкар, Елени Зарифи, кој ја донирал во Цариградската патријаршија во Цариград, црква, која ја претворила во сиропиталиште.

Домот за деца во Прикинипо станал дом за околу 5.800 деца од 1903 до 1964 година кога бил принуден да се затвори за време на зголемени политички тензии меѓу Турција и Грција над источниот медитерански остров Кипар. Во 1997 година, имотот бил конфискуван од страна на турската држава, но се вратил во Цариградската патријаршија во 2010 година по судски налог.

Во 2018 година, Европа Ностра и Европската инвестициона банка го номинираа сиропиталиштето како едно од седумте најзагрозени културни наследства. Но Турција и Грција сѐ уште не можат да се договорат „чие културно наследство“ треба да сочуваат./motika.com.mk
 

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Девојче остана живо по пад од 26 кат (Видео)
Шок на венчавката: Младоженецот го уапсиле, а невестата веќе била мажена!
Кога се мачите да донесете одлука, поставете си го само ова прашање
Најбогатиот човек на светот го има рецептот за среќен живот – поставете си ги овие 12 прашања
10 факти за Бутан, земја каде што нема бездомници, и медицината е бесплатна за сите
Учител од Кенија освои награда за најдобар наставник од 1 милион долари и скоро сите пари ќе ги даде на сиромашните
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.