МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Здравје
3 здравствени проблеми од кои можете да се ослободите со помош на млад лук

3 здравствени проблеми од кои можете да се ослободите со помош на млад лук

четврток, 25 април 2019, 13:48ч.   |   L.E.

Младиот лук е богат со витамини и минерали и има благотворно дејство врз организмот. Бидејќи е богат со витамини Ц и К, лукот ги зајакнува и ги штити коските, но помага и во справувањето со разни болести. Благодарение на антивоспалителните својства, младиот лук помага во борбата со габичните инфекции, стресот и заморот. Погледнете кои заболувања можете да ги излечите со млад лук.1. Воспалено грло

Исечкајте го зелениот дел од лукот на мали парчиња и додајте рендан ѓумбир и сол. Ставете ги состојките во крпа и загрејте ја. Замотајте ја смесата во уште една крпа и држете ја како облога на воспаленото подрачје.
2. Отоци на нозете

Зелениот дел од младиот лук варете го неколку минути. Изматете го со блендер, а по потреба додајте и малку вода за да добиете паста. Со добиената смеса намачкајте ги отечените нозе.
3. Затнат нос

Изгмечете го зелениот дел од младиот лук, а со добиениот сок натопете памук. Ставете го памукот на носот и на подрачјето на синусите./kafepauza.mk

© ЖУРНАЛ    ~72,24

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Колкав е рокот на траење на варените јајца
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
Што ќе се случи со вашиот организам ако секој ден јадете јајца?
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.