МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Здравје
Сушената брусница е совршена за здравјето, но внимавајте на една работа!

Сушената брусница е совршена за здравјето, но внимавајте на една работа!

четврток, 25 април 2019, 13:46ч.   |   L.E.

Сушената брусница претставува одличен меѓуоброк ако сте во брзање. Содржи многу калории и шеќер, но и мноштво вредни витамини и минерали.

Нејзиното консумирање секако се препорачува, но внимавајте да не претерате во количината. Затоа, обрнете внимание на декларацијата и следете ги препорачаните големини на порциите.

Само една третина мала шолја брусници содржи дури 123 калории и 0,55 грама масти. За среќа, овие се главно здрави незаситени масти кои можат да помогнат да го намалат нивото на холестеролот и да го регулираат нивото на шеќерот во крвта.
Сушената брусница содржи големи количини шеќер. Една третина мала шолја брусници содржи 26 грама шеќер. Тоа е повеќе од шест лажици и претставува дневен лимит на внес на шеќер. Премногу шеќер може да го крене нивото на триглицериди, со што се зголемува ризикот од срцеви болести.

Но, исто така, една третина шолја сушена брусница го снабдува организмот со 0,43 милиграма витамин Е. Овој витамин е антиоксидант кој помага во уништувањето на слободните радикали, кои предизвикуваат оштетување на клетките. Консумирањето на сушени брусници, исто така, ќе ве снабди со железо, калиум и витамин Ц.
Сокот од брусница се препорачува за превенција и лекување на инфекциите на уринариот тракт, но овие мали плодови имаат многу повеќе далекосежни поволности за здравјето.

Истражувањата покажале дека консумирањето на сушената брусница со помалку шеќер може да помогне во регулирањето на нивоата на шеќер во крвта кај лицата со дијабетес тип 2. Сушената брусница задржува многу од своите антиоксиданти и по процесот на сушењето. Антиоксидантите од сушената брусница можат да помогнат во намалувањето на воспаленијата и да го редуцираат ризикот од хронични здравствени проблеми како што се кардиоваскуларните болести.

Извор:/plusinfo.mk

© ЖУРНАЛ    ~75,25

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Колкав е рокот на траење на варените јајца
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
Што ќе се случи со вашиот организам ако секој ден јадете јајца?
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.