МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Свет
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина

Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина

понеделник, 22 април 2019, 10:52ч.   |   Z.H.

 Украина има можност да спроведе историски позитивни промени за доброто на општеството во целост, оцени руското МНР, откако украинскиот претседател Петро Порошенко изгуби на претседателските избори.

 
„Украина може да се промени, не со пренесување на парите од едни во други џебови, туку со препознавање на нужноста да го обедини народот, не на сила туку со развој на национален план“ изјавила портпаролката на руското МНР, Марија Захарова.
 
Таа истакнала дека голем број Укринци во подрачја каде има судири со проруските сепаратисти, не можеле да гласаат на изборите.
 
„Украинските власти не би требало да исклучат милиони од своите гласачи“ додала Захарова.
 
Володимир Зеленскиј, кој освои околу 70 отсто од гласовите, по изборите изјавил дека првата задача како претседател ќе му биде ослободување на заробените Украинци во судирите во источните делови од земјата.

© ЖУРНАЛ    ~178,60

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.