МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите
Агенцијата за разузнавање доби нов директор
Кој е кој во кабинетот на претседателот Пендаровски?
Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни пр..
Шоубиз
Тамара Тодевска откри детали како настанала „Proud“ и за тоа како се подготвува за „Евровизија“

Тамара Тодевска откри детали како настанала „Proud“ и за тоа како се подготвува за „Евровизија“

петок, 19 април 2019, 14:00ч.   |   L.E.

На 64 издание на Избор за песна на „Евровизија“ ќе не претставува Тамара Тодевска со песната „Proud“ која е дело на тимот: Роберт Билбилов, Дарко Димитров, Лазар Цветковски, а текстот е дело на Коста Петров и неговата сопруга Сања.

Овие денови Тодевска гостува по емисии каде што открива детали за својот настап.

Во интервју за „Стисни плеј“, Тодевска откри дека знаела дека овој момент ќе се случи и дека се е со некоја причина.

Таа неодамна во едно интервју откри дека добила 50 песни како понуда со кои би настапувала, но ниту една од нив не и се допаднала, па одлучила тоа да биде сосема нова и различна песна.

Тодевска во „Стислни плеј“ откри како дошло до заедничка соработка на тимот.

„Јас бев пресудна, јас ги споив, некако извизулизирав во главата дека тоа треба да е најдоброто од Македонија. Тоа се луѓе со кои соработував и сакав да ги спојам во едно. Прво, не веруваа, ме гледаа чудно. Па, додека не тргнавме да работиме, додека не видоа дека се “dream team“, овој тим треба да продолжи вака да функционира“ вели Тодевска.

Дарко откри детали од каде идејата за „Proud“.

„Почнавме со една идеја, па друга, трета…Па, Тамара седна во студио, слушавме различни идеи. Меѓутоа, на крајот одлучивме да одиме со една балада. Одлучивме да почнеме со песна со која Тамара ќе покаже што поседува“ вели Дарко.

Тодевска откри дека се започнало со зборот „Girl“.

„Од „girl“ почна се. Кај Роберт во студио, Коста се уште го немаше текстот, но ја имаше идејата. Но, ете не знам како дојде до тој збор и Роберт се вклопи во мелодијата. Почнавме со „Girl“ и од таму тргна се, отиде Коста дома и после два часа ми се јави и ми кажа дека текстот е готов“ раскажува Тодевска.

Тамара нема да оди на промотивна турнеја во Тел Авив, таа откри како се подготвува за „Евровизија“.

„Имаме секојдневни проби со пратечките вокали, имам кондициони вежби, имам вежби за дишење со професорката кај која дипломирав. Така да се вратив на тоа време кога го подготвував дипломскиот труд и на тоа темпо на живеење“ вели Тодевска.

Тодевска истакна дека ја имаа поддршката од македонската јавност.

Македонската претставничка откри и неколку детали за сценографијата.

„Имаме прекрасни жени кои се борат како лавици за нас. Тие се Швеѓанки, Тине и Мари кои работеле на многу добри настапи на „Евровизија“. Во моментот кога ја слушнаа песната се „шекнаа“ и кажаа дека ваква песна и ваков пејач немале досега. И гледам како се борат и како се прават за наше добро.“ открива пејачката.

Тамара ќе настапи на втората полуфинална вечер, а веруваме дека ќе не направи горди и дека ќе не претстави во најдобро светло.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД ШОУБИЗ
Прва слика на водителката откако автобусот и ја „иcкopна“ раката!
Наташа Беквалац: Ми беше љубов 18 години, заспа и повеќе не се разбуди
Теа Трајковска се соблече топлес (Фото)
Даниел Кајмаковски се разведува од сопругата Кристина
Телото на починатата Беличанец го пронашол сопругот во неговиот стан
Пејачот Адријан Гаџа го отвора најскапиот ресторан во Скопје
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.