МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите
Агенцијата за разузнавање доби нов директор
Кој е кој во кабинетот на претседателот Пендаровски?
Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни пр..
Технологија
Facebook подготвува свој гласовен асистент

Facebook подготвува свој гласовен асистент

петок, 19 април 2019, 13:28ч.   |   L.E.

Facebook работи на гласовен асистент, кој ќе се натпреварува со Alexa на Amazon, Siri на Apple и со Google Assistant, тврдат неколку извори запознаени со прашањето, цитирани од CNBC. Социјалната мрежа подоцна ја потврди веста.

Технолошката компанија работи на овој нов проект од почетокот на 2018 година. Напорите се поврзани со работата на тимот, кој се занимава со додадена и виртуелна реалност, оддел кој се занимава со хардвер, вклучувајќи и со очилата за виртуелната реалност Oculus.

„Работиме над развојот на говорни технологии кои може да послужат за нашето заедничко семејство производи за виртуелната и додадена реалност, вклучувајќи за Portal, Oculus и идни производи“, појаснува портпаролот на Facebook пред The ​​Verge и Ројтерс.

Тим со седиште во Редмонд, Вашингтон, се грижи за развојот на новиот асистент со вештачка интелигенција, тврдат двајца поранешни функционери кои ја напуштиле компанијата во последните месеци.

Лидер на претпријатието е Ајра Снајдер, директор на додадена / виртуелна реалност и Facebook Assistant. Тимот е во контакт со добавувачи на паметни звучници, велат два извори.

Се уште е јасно кога Facebook очекува корисниците да добијат пристап до асистентот, но може да се користи на паметните звучници за видео-чат Portal, во Oculus или други идни проекти.

Сепак, асистентот ќе се соочи со голема конкуренција. Amazon и Google се многу понапред од паметните звучници и држат 67% и 30%, соодветно, во САД во 2018 година, според eMarketer.

Во 2015 година Facebook објави асистент за вештачка интелигенција за апликацијата Messenger, наречен М. Тој требаше да им помогне на потрошувачите со паметни препораки, но проектот многу зависеше од помошта на луѓето и никогаш не стекна популарност. Facebook официјално се откажа од него минатата година.

Во ноември, компанијата започна со продажба на уредите за видео-чат Portal, кои им овозможуваат на корисниците да прават видео повици преку Facebook Messenger.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Фејсбук редизајн: Еве како ќе изгледа News Feed
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
iPhone XE е компактниот Apple модел кој фановите долго го очекуваа!
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.