МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Авто
Апсолутен триумф на Jaguar на Светскиот избор на автомобил на годината!

Апсолутен триумф на Jaguar на Светскиот избор на автомобил на годината!

петок, 19 април 2019, 13:26ч.   |   L.E.

Електричниот Jaguar I-Pace ја обедини титулата на автомобил на годината, откако во март беше прогласен за ”Автомобил за 2019 година” во Европа, сега истото признание го доби и на светско ниво.

Jaguar I-Pace ја освои титулата “Светски автомобил за 2019 година”, пред Audi e-tron и моделот Volvo S60/V60, а ова престижно признание му било доделено на автомобилскиот саем во Њујорк.

За победникот одлучувало жири составено од 86 меѓународни автомобилски новинари, а посебно куриозитет претставува податокот дека пред само еден месец Jaguar Electric Crossover победи и на европскиот избор за ”Автомобил за 2019 година”.

© ЖУРНАЛ    ~15,5

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.