МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите
Агенцијата за разузнавање доби нов директор
Кој е кој во кабинетот на претседателот Пендаровски?
Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни пр..
Свет
Кандидатот за претседател на Украина Зеленски најави референдум за НАТО

Кандидатот за претседател на Украина Зеленски најави референдум за НАТО

петок, 19 април 2019, 15:38ч.   |   Z.H.

 Украинскиот претседателски кандидат Володимир Зеленски вети дека, доколку биде избран, ќе одржи референдум за тоа дали Киев треба да влезе во НАТО. Комичарот Зеленски кој, според анкетите, пред вториот круг од изборите има голема предност пред сегашниот претседател Петро Порошенко рече дека „Украина јасно го избра својот пат кон Европа“. „Очигледно дека НАТО значи сигурност, но јас сакам да ја обединам земјата“, изјави тој, наведувајќи дека секојдневно ќе им кажува на источните региони на Украина дека „НАТО не е ѕвер кој ќе ги голтне“.

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Ким ја напушти Русија четири часа порано
Голема трагедија ја скрши Меркел
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.