МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите
Агенцијата за разузнавање доби нов директор
Кој е кој во кабинетот на претседателот Пендаровски?
Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни пр..
Свет
Романскиот министер за правда поднесе оставка

Романскиот министер за правда поднесе оставка

петок, 19 април 2019, 10:33ч.   |   Z.H.

 Романскиот министер за правда, Тудорел Тоадер, денес изјави дека поднесува оставка поради губењето на поддршката од владејачката Социјалдемократска партија.

 
Ваквиот потег на Тоадер е поврзан со неговите предлози за закон кој е критикуван и од Европската Унија, како нешто што ќе ги ослаби напорите за намалување на политичката корупција, објави АП.
 
Романската премиерка, Виорика Данчила, рече дека Тоадер не исполнил ниту едно ветување, а од друга страна тој смета дека ја исполнил својата должност.

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Ким ја напушти Русија четири часа порано
Голема трагедија ја скрши Меркел
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.