МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите
Агенцијата за разузнавање доби нов директор
Кој е кој во кабинетот на претседателот Пендаровски?
Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни пр..
Свет
Премиерот и Владата на Мали поднесоа оставка поради масакр на 160 луѓе

Премиерот и Владата на Мали поднесоа оставка поради масакр на 160 луѓе

петок, 19 април 2019, 10:33ч.   |   Z.H.

 Премиерот на Мали, Симајла Бобибај и сите членови на Владата вчера поднесоа оставки, четири недели откако напаѓачите убија 160 сточари, припадници на етничката група Фула.

 
Претседателот на Мали, Ибрахим Бубакар Кејта ги прифати нивните оставки.
 
За убиството на 160 сточари, што се случи на 23 март, осомничени се ловџии, припадници на етничката група Догон, која живее на подрачјето на централната висорамнина во Мали.
 
Тоа беше најсмртоносен напад во регионот што е погоден од етничко и џихадистичко насилство.
 
Нападите врз селата Огошаго и Белингар се случија за време на посетата на мисијата на Советот за безбедност на Обединети нации, чија цел е да изнајдат решение за минатогодишните насилствата при што загинаа повеќе стотици луѓе.
 
Насилството сега се шири и во западноафриканскиот регион Сахел.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Ким ја напушти Русија четири часа порано
Голема трагедија ја скрши Меркел
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.