МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Авто
Цената на првиот електричен Aston Martin ќе биде позната само на купувачите

Цената на првиот електричен Aston Martin ќе биде позната само на купувачите

четврток, 18 април 2019, 12:55ч.   |   L.E.

Британскиот производител на луксузни спортски автомобили Aston Martin во Шангај го претстави својот прв целосно електричен автомобил.

Rapide E е стандарден седан со четири врати, но под капакот на моторот го нема 6.0-литарскиот V12.

Електричниот Aston Martin се придвижува со пар електрични мотори кои се поставени во задниот дел на возилото и генерираат 610 КС и 950 Nm вртежен момент.

На местото каде што обично се наоѓа V12, сместена е 800 волти батериско пакување обложено со кевлар и јаглеродни влакна, а го чинат 5.600 литиум-јонски ќелии.

Автономијата на Rapide E е околу 320 километри, а за еден час батеријата преку 800 V 100 kW полнач се полниза 310 km возење. Со обичен полнач дополната трае околу три часа.

Од Aston Martin тврдат дека нивниот прв целосно електричен модел од место до „стотка“ стигнува за помалку од четири секунди, што е скоро секунда побрзо од Rapide S и монструозната AMR верзија. Максималната брзина е електронски ограничена на 250 km/h.

Во внатрешноста, стандардната контролна табла зад воланот е заменета со 10-инчен дигитален екран.

Aston Martin од моделот ќе изработи ограничена серија од 155 единици. Rapide E, исто така, ќе добие и „улога“ во новиот филм од серијалот за Џејмс Бонд.

Компанијата веќе прима нарачки, но цената ќе биде позната само за оние кои планираат да го купат автомобилот.

© ЖУРНАЛ    ~18,6

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.