МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите
Агенцијата за разузнавање доби нов директор
Кој е кој во кабинетот на претседателот Пендаровски?
Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни пр..
Авто
Jaguar I-Pace е Светски автомобил на годината 2019

Jaguar I-Pace е Светски автомобил на годината 2019

четврток, 18 април 2019, 12:54ч.   |   L.E.

Британскиот електричен автомобил воедно е добитник и на наградите за најдобар дизајн и „зелен“ автомобил на годината

Електричниот кросовер Jaguar I-Pace е Светски автомобил на годината 2019. Традиционално, секоја година во предвечерието на саемот за автомобили во Њујорк, жирито официјално го соопштува победникот во изборот за Светски автомобил на годината. За групата Jaguar Land Rover, ова е втора таква награда во последните 3 години, откако Jaguar F-Pace беше избран во најдобар во 2017 година.

Во изборот за оваа година првично влегоа 40 возила, за таа листа во финалниот дел биде скратена на три финалисти – Audi e-tron, Jaguar I-Pace и Volvo S60 / V60.

Победникот го избира жири кое вклучува 86 автомобилски новинари од 24 земји. Покрај главната награда, жирито ги избира најдобрите во уште 5 категории. Во продолжение листата на финалисти и победници по категории.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.