МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Регион
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка

Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка

среда, 17 април 2019, 12:53ч.   |   Z.H.

 Хрватски град на Јадранот оваа година е поскап од Мајорка.

Хрватска ја дели судбината на повеќето медитерански земји кои се борат со пад на побарувачката во однос на минатата година и поради тоа се спуштаат цените дури и до 20 отсто, па поскапување во Задар од 12,7 отсто и тоа како боде очи.
Седумдневен одмор во Задар е поскап отколку во Пафос на Кипар, Мармарис во Турција, Мајорка и Коста дел Сол во Шпанија, како и во бугарското одмаралиште Сани бич, покажало истражувањето кое го направило британскиот таблоид „Сан“.
Хрватски „Вечерен весник“ кој се занимавал со темата на истражување на британскиот таблод, наведува дека во Хрватска може да се летува за помалку од 3 500 евра , односно колку што „Сан“ проценил дека чини седумдневно летување во Хрватска.
Покрај тоа, хрватскиот весник истакнува дека цените се посебна приказна и речиси дека нема никој кој не летувал на хрватските брегови, а дома да не се вратил со чувство дека нешто некаде платил премногу.
Капучино од шест евра, килограм грозје за 10, хамбургер за 22, сендвич од 13,5 евра се само некои од „подивените“ летни цени на Јадранот, пишува хрватскиот „Вечерен весник“.
Надуваните цени, оценил „Сан“ се дел од јадранскиот фолклор, но за директорот на Хрватската организација на туризам Вељко Остоиќ вистината сепак има повеќе лица.
-Секое споредување со конкуренцијата е добро за да ни го покаже контекстот на пазарот на кој сите заедно работиме. Иако ние не би требало да се бориме со конкуренцијата на цените, туку со квалитетот, кој дозволува нешто повисоки цени, не смееме себе си да си дозволиме прецеппцијата на Хрватска да биде дека сме прескапи.
Она на кое мораме сите да бидеме свесни и дека имаме највисок ДДВ на Медитеранот и дека во тие услови имаме многу ограничен маневарски простор кај одредувањето на цените - рекол Остовиќ за „Вечерен весник“.

© ЖУРНАЛ    ~290,98

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Хаос во ТВ студио: Професор и новинар за малку ќе се испотепаа, водителот ги раздвојуваше (ВИДЕО)
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
Српски научник пронајде лек за рак
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.