МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите
Агенцијата за разузнавање доби нов директор
Кој е кој во кабинетот на претседателот Пендаровски?
Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни пр..
Свет
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија

Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија

среда, 17 април 2019, 15:47ч.   |   Z.H.

 Испраќањето на британските хеликоптери во Естонија и приказната за „одвраќање на Русија” е уште една намерна провокација, соопшти синоќа руската амбасада во Лондон.

-Ние внимателно го следиме активното учество на Велика Британија во програмата на НАТО за воено присуство во Источна Европа. Наше мислење е дека поставувањето на нови хеликоптери во Естонија и приказната за „одвраќање на Русија” е уште една намерна провокација. Таквите потези се доказ дека Лондон планира темата „агресивна” Русија да ја одржува во живот за да оствари свои интереси. За тоа се користат сите можни инструменти, а НАТО не е исклучок, се наведува во соопштението на Амбасадата на Русија во Лондон.
Велика Британија најави на 15 април испраќање на пет нови „апачи” хеликоптери во Естонија, во рамки на програмата на НАТО, чија цел е зајакнување на военото присуство долж руската граница.
Британскиот министер за одбрана Гевин Вилијамсон изјави дека официјален Лондон, Русија ја гледа како закана. 

© ЖУРНАЛ    ~96,32

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Ким ја напушти Русија четири часа порано
Голема трагедија ја скрши Меркел
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.