МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите
Агенцијата за разузнавање доби нов директор
Кој е кој во кабинетот на претседателот Пендаровски?
Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни пр..
Авто
Слаба побарувачка за најевтината Tesla

Слаба побарувачка за најевтината Tesla

среда, 17 април 2019, 11:39ч.   |   L.E.

Tesla на интернет ja повлече од понуда основната верзија на Model 3, кој чини 35.000 долари

Ценовно прифатливиот Model 3 е заменет со верзија Standard Range Plus цена од 39.500 долари.

Промената е направена поради зголемената популарност на вториот модел, иако пред само седум недели Tesla овозможи купување на најевтината верзија од 35.000 долари.

Пакетот Standard Range Plus доаѓа со Patrial Premium Interior подобрен интериер кој вклучува нов аудио систем, 12 нивоа на положба на предните седишта, подобрен трим и LED предни светла за магла. Автопилотот сега е стандарден дел од опремата во целата гама на Tesla.

Model 3 во пакетот Standard Range Plus има автономија од 386 километри, со максимална брзина од 225 km/h и забрзување од 0-100 km/h за 5,3 секунди.

Интересно, за оние кои сепак сакаата да платат колку за најефтиниот модел, Tesla нуди намалување на перформансите на Model 3 за 10% преку специјален софтвер, намалувајќи ги горе наведените бројки на 354 километри автономија, максимална брзина од 210 km/h и забрзување за 5,6 секунди.

Ова лимитирање значи и пристап само до одредени системи, како на пример, сателитска навигација, моментална ситуација во сообраќајот, греење на седиштата… Како што споменавме ова лимитирање значи 4.500 долари помалку или цена на чинење на основниот најевтин модел.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.