МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Здравје
Го чуваат менталното здравје и функциите на мозокот подобро од било што друго: Ова се најкорисните зачини на светот

Го чуваат менталното здравје и функциите на мозокот подобро од било што друго: Ова се најкорисните зачини на светот

вторник, 16 април 2019, 14:09ч.   |   L.E.

Исхраната игра клучна улога во одржување на физичкото здравје, тоа е добро познат факт. Но, дали сте знаеле дека истото важи и за менталното здравје?

Имено, доколку во исхраната ги користите следниве 10 зачини, функцијата на мозокот ќе остане на оптимално ниво, а класичните симптоми кои доаѓаат со стареењето ќе бидат одложени.
1. Куркума

Содржи супстанци кои го спречуваат настанувањето на штетниот плак во ткивото на мозокот, кој се смета за главен виновник за појава на Алцхајмерова болест.
2. Шафран

Екстрактот од овој зачин е моќен антидепресив и помага во спречување на анксиозните нарушувања.
3. Жалфија

Ја подобрува функцијата на хипоталамусот, подрачјето во мозокот кое е задолжено за меморијата.
4. Цимет

Помага во подобрување на концентрацијата и помага во регулирање на нивото на шеќер во крвта. Циметот го намалува лачењето на хормонот на глад – грелин, додека во истовреме го зголемува нивото на лептин, хормон кој дава чувство на ситост и го намалува прејадувањето.
5. Босилек

Еден од најпознатите антиоксиданси кој го подобрува дотокот на крв до срцето и мозокот. Има антивоспалителни дејства, штити од Алцхајмер и други видови на деменција.
6. Мајчина душица

Овој зачин го зголемува нивото на докозахексаеноинска киселина (DHA), есенцијална полузаситена масна киселина која природно се наоѓа во мозокот. Оптималниот внес на DHA е особено важен за трудниците и доилките, за правилен развој на мозокот на бебето.
7. Оригано

Содржи мноштво корисни антиоксиданси, што го прави еден од најмоќните чувари на мозочните клетки.
8. Лук

Го подобрува дотокот на крв до мозокот и спречува развој на канцерогени клетки во мозочното ткиво.
9. Ѓумбир

Овој зачин може да ве направи попаметни. Имено, екстрактот од корен од ѓумбир се користи во лекување на Паркинсонова болест, но и мигрена, стрес и силни главоболки.
10. Рузмарин

Неколку неодамнешни студии ги докажаа одличните ефект на рузмаринот против намалување на когнитивните функции кај пациентите со деменција.

© ЖУРНАЛ    ~65,23

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Колкав е рокот на траење на варените јајца
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Што ќе се случи со вашиот организам ако секој ден јадете јајца?
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.