МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Занимиливости
Каде лежи моќта на умствено силните луѓе?

Каде лежи моќта на умствено силните луѓе?

вторник, 16 април 2019, 14:14ч.   |   L.E.

Веројатно често околу себе забележувате личности кои ви делуваат ментално силни и  кои ви претставуваат пример како треба да се реагира во одредени ситуации. Но, која е тајната на овие луѓе?

Тие продолжуваат понатаму – тие не трошат време за да се самосожалуваат и да бараат сожалување од другите луѓе.

Тие држат контрола – никогаш не ја даваат својата моќ и свесни се за нештата врз кои имаат контрола.

Остануваат среќни – се трудат напорно да бидат среќни и не се жалат. Се фокусираат само на нештата кои ги усреќуваат.

Тие се љубезни и праведни – и не се плашат да бидат јасни и директни. Од друга страна пак, не се трудат да ги задоволат сите луѓе околу нив.

Преземаат целосна контрола за своето однесување – не прават исти грешки постојано, туку учат од своите грешки и се обидуваат да не ги повторат.

Ја инвестираат својата енергија во сегашноста – не размислуваат многу за минатото и се фокусираат на сегашниот момент.

Уживаат во осаменоста – воопшто не се плашат да бидат сами. Напротив, уживаат во тоа и така ја собираат својата енергија.

Размислуваат продуктивно – тие ги заменуваат негативните мисли со продуктивни мисли./курир.мк

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Девојче остана живо по пад од 26 кат (Видео)
Шок на венчавката: Младоженецот го уапсиле, а невестата веќе била мажена!
Кога се мачите да донесете одлука, поставете си го само ова прашање
Најбогатиот човек на светот го има рецептот за среќен живот – поставете си ги овие 12 прашања
Учител од Кенија освои награда за најдобар наставник од 1 милион долари и скоро сите пари ќе ги даде на сиромашните
10 факти за Бутан, земја каде што нема бездомници, и медицината е бесплатна за сите
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.