МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Спорт
Шкендија остана непоразена кај Вардар и се доближи до титулата

Шкендија остана непоразена кај Вардар и се доближи до титулата

понеделник, 15 април 2019, 09:19ч.   |   Xh.I.

Вардар и Шкендија одиграа дерби без голови во 28. коло во Првата лига, за тетовци да ја оддржат предноста од 12 поени пред својот најголем ривал и да направат уште еден чекор кон титулата. Во Маџари немаше голови и Вардар и осми пат едноподруго не успеа да го совлада тимот на Шкендија.

Академија Пандев не го искористи ова за да се доближи до Вардар, останувајќи на третото место со 47 поени, четири поени зад „црвено-црните“ по 1:1 ремито на гостувањето кај Македонија Ѓорче Петров.

Работнички во пресметката на средината на табелата со 2:1 славеше кај Ренова, Шкупи со 2:1 го победи Силекс, додека „отпишаните“ Беласица и Победа одиграа 1:1.

ПРВА ЛИГА, 28. КОЛО

Беласица – Победа 1:1

Македонија Ѓорче Петров – Академија Пандев 1:1

Ренова – Работнички 1:2

Шкупи – Силекс 2:1

Вардар – Шкендија 0:0

Табела: 1.Шкендија 63, 2.Вардар 51, 3.Академија Пандев 47, 4.Работнички 39, 5.Ренова 36, 6.Шкупи 36, 7.Македонија ЃП 35, 8.Силекс 28, 9.Беласица 24, 10.Победа 20.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.