МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Спорт
ПСЖ вчера го доживеа најтешкиот пораз во последните 19 години (ВИДЕО)

ПСЖ вчера го доживеа најтешкиот пораз во последните 19 години (ВИДЕО)

понеделник, 15 април 2019, 09:19ч.   |   Xh.I.

Тимот на Лил вчера на домашен терен го победи Пари Сен Жермен во рамките од француското првенство и така го остави без прослава на титулата барем вечерва.

На ПСЖ му беше потребен само еден бод и официјално да стане шампион на шест кола пред крајот бидејќи ќе имаше 20 бода предност пред второпласираниот Лил, но на крајот не успеа да го освои.

Лил славеше убедлива победа, а многу им помогна црвениот картон кој во 36-тата минута го заработи Бернат. Да започнеме по ред.
Прво домаќините стигнаа во водство в о 7-та минута со автоголот на Муниер, за гостите преку Бернат да изедначат четири минути подоцна.

Потоа се случи и тој црвен картон за ПСЖ кој промени многу во овој натпревар бидејќи во второто полувреме се случи вистински хаос пред голот на ПСЖ.

Се редеа шанси, но паѓаа и голови. Прво Пепе во 51-та погоди за 2:1, за потоа во 65-тата Бамба зголеми на 3:1. До крајот на натпреварот Габриел и Фонте ја запечатија судбината на гостите и им го нанесоа најтешкиот пораз во последните 19 години. Последен пат ПСЖ во Лига 1 пет голови примил од Седан во декември 2000 година, тогаш беа поразени исто така со 5:1.

Предноста на ПСЖ во однос на Лил сега изнесува 17 бодови.

© ЖУРНАЛ    ~105,35

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.