МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Спорт
Галата ќе го сонува Елмас: Бисерот имал три месеци кога последен пат Фенер загубил дома

Галата ќе го сонува Елмас: Бисерот имал три месеци кога последен пат Фенер загубил дома

понеделник, 15 април 2019, 09:17ч.   |   Xh.I.

Македонскиот бисер Елиф Елмас вчера го реши турското класико, па со гол му обезбеди реми 1-1 на Фенербахче против вечниот ривал Галатасарај и со тоа ја продолжи мизерната и црна традиција на Галата во пресметките која трае цели – 20 години.

Елмас погоди во 71-та минута, таман што навивачите на Галата се понадеваа дека е дојден денот за славје на „Шукру Сарачоглу“, каде немаат триумф од декември 1999 година. Галата имаше сè во свои раце – играч повеќе, водство... Ама, немаше одговор на акцијата во 71-та минута во која Елмас блесна и им ги урна тие соништа.

Интересно е што макеоднскиот бисер имал само три месеци кога Галатасарај последен пат се израдувал во „интерконтиненталното дерби“ во Истанбул. Оттогаш Галата не знае за триумф над Фенербахче. И тој сон сега нешто повеќе од 19 години им го урна Елмас. За следниот обид ќе почекаат речиси една година, па тоа значи дека оваа година се слави јубилеј.

Елмас е роден на 27 септември 1999 година во Скопје, а Фенербахче последен пат дома загуби од Галата на 22 декември 1999 година.

И овој момент сега е главен сеир од навивачите на Фенер за приврзаниците на Галата. Елмас колку што е стар, толку е и доминацијата дома на „сино-жолтите“.

© ЖУРНАЛ    ~99,33

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.