МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Шоубиз
Ерзана се омажи за пилотот кој спаси стотици животи

Ерзана се омажи за пилотот кој спаси стотици животи

понеделник, 15 април 2019, 14:53ч.   |   L.E.

Пред 20 години поп-пејачката Ерзана Бериша беше една од најпопуларните пејачки на македонската музичка сцена. Песните „Ноќна кралица“, „Колекционер“, „Илузија“ и денес се одлично звучат, но таа се повлече од сцената кога беше најпопуларна. Прчината беше Ариан Превала, со кого се омажи и се пресели во САД, па ја напушти музиката. Медиумите тогаш пишуаа дека Ерзана веќе не пее на желба на сопругот, кој сакал да води мирен семеен живот.

Сопругот на Ерзана е инструктор по летање и пред три години беше актуелен како херој кој спаси стотици животи. За неговиот подвиг пишуваше и „Њујорк тајмс“.

Давајќи му часови по летање на студент пилот од Јордан, Ариан можел да загине кога студентот одеднаш намерно го насочил авионот „пајпер“ во густо населениот дел на градот Мериден, а потоа и во фабриката за воена опрема. Превала успеал некако да избегне авионот да не се урне во местата каде што има луѓе, ниту во фабриката каде што работеле над 300 луѓе. Авионот на крајот се урнал во една од улиците во градот. Студентот, за кого се сомневаат дека на овој начиин сакал да се самоубие, загинал, а сопругот на Ерзана едвај преживеал.

Ерзана со семејството сега живее во Хартфорд, Конетикат, и ретко доаѓа во Македонија.

© ЖУРНАЛ    ~254,86

НАЈЧИТАНИ ОД ШОУБИЗ
Ми ставија нож под грло да се појавам во спот: Владо Jаневски го прекрши правилото
Прва слика на водителката откако автобусот и ја „иcкopна“ раката!
Нова трагедија во семејството Шаулиќ: По смртта на Шабан семејството повторно завиено во црно
Наташа Беквалац: Ми беше љубов 18 години, заспа и повеќе не се разбуди
Телото на починатата Беличанец го пронашол сопругот во неговиот стан
Теа Трајковска се соблече топлес (Фото)
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.