МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Авто
Geely лансира нов електричен бренд -Geometry со „убиец“ на Тesla Model 3!

Geely лансира нов електричен бренд -Geometry со „убиец“ на Тesla Model 3!

понеделник, 15 април 2019, 14:14ч.   |   L.E.

Групацијата Geely Holding, сопственик на компаниите  Geely Auto Group, Volvo Car Group и Групацијата Geely New Energy Commercial Group, го претстави својот светски бренд Geometry, специјализиран само за електрични возила и главен ривал на Tesla…

Паралелно со објавуванјето на нова марка Geometry во Сингапур, од Geely открија детали за првиот пазарен предлог наречен Geometry A  со кодно име (GE 11) што ветува автономија во електричен режим од 500 km.

Моделот ќе биде достапен во две главни верзии – стандардна километража (410 km) и проширена (500 km), како и шест нивоа на опрема.

Погонот на Geometry A е доверен на погонскиот систем со моќност од 120 kW или 163 ks и вртежен момент од 250 Nm.

Електричниот автомобил ќе биде во можност да се забрза од 0 до 100 km/h за 8,8 секунди.

Користејќи систем за брзо полнење, полнењето на батеријата од 30-80% ќе трае 30 минути.

Geely најавува дека до 2025 година, 10 модели, вклучувајќи седани, SUV и кросовер автомобили, како и MPV ќе бидат вклучени во портфолиото на Geometry.

Моделот A ќе се нуди со богат сет системи за активна и пасивна безбедност, вклучувајќи автоматски систем за сопирање со препознавање на пешаци, автоматски светла, систем за предупредување при опасност од удар, полуавтономно управување….

Во Geely велат дека во моментов има повеќе од 27.000 барања за купување, од кои 18.000 се од странски клиенти од Сингапур, Норвешка и Франција!!!

Основна цена на Geometry А во Кина (со исклучок на даночни одбивања) е поставена на 31.250 американски долари.

Најевтината верзија на електричната верзија со проширена километража е 34.200 долари, а најскапата е 37.200 долари.

Се чини деак Geometry А ќе му биде силен ривал на Tesla Model 3, а со другите модели и crossover изведби кинезите се подготвуваат на пресметка со целата палета на Tesla Motors!
 

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
Skoda почна да работи на новата генерација на Octavia
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
Почнува продажбата на најевтиниот автомобил на Eлон Маск
Најагресивниот Lamborghini Urus досега
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.