МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Македонија
Меимаракис: Номинацијата за Нобел можеби е со лукава цел, но е чест за земјата

Меимаракис: Номинацијата за Нобел можеби е со лукава цел, но е чест за земјата

понеделник, 15 април 2019, 11:20ч.   |   Xh.I.

Номинацијата на Ципрас и Заев за Нобеловата награда за мир можеби има лукава цел, но несомнено, било кој грчки премиер да е номиниран, тоа е чест за земјата, вели поранешниот претседател на Нова демократија, а сега кандидат за европратеник, Евангелос Меимаракис во интервју за грчката новинска агенција АНА-МПА.

На прашањето дали е чест за земјата предлогот на 33 европратеници од 16 земји, за доделување на Нобеловата награда за мир на Алексис Ципрас и Зоран Заев, Меимаракис, меѓу другото ја повторува и позицијата на Нова демократија во однос на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

-Објавувањето на номинацијата за време на предизборен период дава впечаток дека можеби е со лукава цел. Но, предлогот за номинација за Нобеловата награда за мир за кој било грчки премиер, несомнено е чест за земјата. Што се однесува на Договорот од Преспа, Нова демократија, опширно ја има анализирано нејзината позиција и јасно стави до знаење дека не е во согласност со духот од Букурешт. Грчката влада брзаше, без да објасни зошто. Функционираше еднострано, без да се стреми кон национален консензус што беше и барање на поголемиот дел од грчкиот народ, вели Меимаракис за АНА-МПА.
 

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.