МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Македонија
Цанакопулос: Ни најголемите оптимисти не очекуваа толку позитивни резултати од договорот од Преспа

Цанакопулос: Ни најголемите оптимисти не очекуваа толку позитивни резултати од договорот од Преспа

понеделник, 15 април 2019, 11:18ч.   |   Xh.I.

Портпаролот на грчката влада, Димитрис Цанакопулос, во интервју за грчкиот весник „Неа селида“ истакна дека дури ни најголемите оптимисти не очекувале оти за толку краток период ќе се постигнат толку многу позитивни резултати од потпишувањето на договорот од Преспа меѓу Грција и Северна Македонија.

Тој рече дека Грција за неколку месеци успеала да добие нов сојузник на Балканот, но и да поврати скапоцен дел од својот дипломатски капитал за вистински прашања во регионот. Цанакопулос очекува со текот на времето пријателството и соработка да бидат уште посилни, што оцени дека би било од заемна корист за двете држави.

Тој заклучи дека со договорот успеале да креираат соодветен терен за големи грчки инвестиции во Северна Македонија. Според него, по големиот пораз на национализмот и квазипатриотизмот на двете страни на границата, Грција ја унапредила својата репутација во цела Европа.

© ЖУРНАЛ    ~84,28

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.