МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Спорт
Ван Дер Варт: Ако на Јувентус му го затворите Пјаниќ сте завршиле пола работа

Ван Дер Варт: Ако на Јувентус му го затворите Пјаниќ сте завршиле пола работа

понеделник, 15 април 2019, 11:18ч.   |   Xh.I.

Холандскиот клуб во осминафиналето го елиминираше Реал Мадрид и покажа дека е клуб кој може да приредува изненадувања и во Ајакс имаат право да се надеваат дека може да го шокираат Јувентус и да се пласираат во полуфиналето од Лигата на шампионите.

Ајакс во првото полувреме изгледаше одлично во средниот ред и во целост во сенка ги „фрлија“ играчите за врска на Јувентус. Тоа посебно се однесува на Босанецот, Миралем Пјаниќ кој не беше на нивото на какво што се очекуваше да биде.

Сега за Пјаниќ зборуваше легендарниот Рафаел Ван Дер Варт кој изјави дека неутрализирањето на Пјаниќ е еден од клучните детали ако сакате да бидете конкурентен на Јувентус.

„Дони Ван Де Бек одлично одигра измеѓу редовите во средниот ред. И тоа како му ја отежнуваше задачата на Миралем Пјаниќ и тоа беше клучно ако мене ме прашувате. Тоа мораат да го направат и во реваншот. Италијанеците не се навикнати да играат под притисок и ако им го затворите најважниот играч во средниот ред тогаш се готово. Верувам во Ајакс и би сакал да победат“, изјави Ван Дер Варт.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.