МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Регион
Лимај: Косово е подготвено за продолжување на дијалогот

Лимај: Косово е подготвено за продолжување на дијалогот

понеделник, 15 април 2019, 12:56ч.   |   Z.H.

 Копретседавачот на преговарачкиот тим на Косово, Фатмир Лимај, изјави дека Косово е подготвено во секој момент да го продолжи дијалогот за сеопфатно правно обврзувачки договор за нормализирање на односите со Србија, но дека продолжувањето на разговорите зависи од српската страна.

 
„Во моментов мислиме дека испративме порака до меѓународната заедница дека сме подготвени. Тие треба да работат со Србија за таа да биде подготвена да седне на маса. Кога ќе биде подготвена Србија, и ние сме подготвени. Тоа не зависи само од нас, туку и од другата страна”, рече Лимај за приштинската агенција „Косовапрес“.
 
Тој рече дека обврска на тимот од Косово е прашањето за исчезнатите лица за време на војната да биде главна тема во разговорите и вети дека нема да има конечен договор без откривање на судбината на исчезнатите и истрага на случаи на сексуално насилство за време на војната во Косово.

© ЖУРНАЛ    ~15,5

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
Во полициска акција во Атина утрово упасени 90 лица
Холандскиот Парламент изгласа суспензија на визниот режим за Албанија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.