МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Свет
На изборите во Финска победија социјалдемократите

На изборите во Финска победија социјалдемократите

понеделник, 15 април 2019, 17:49ч.   |   Z.H.

 Социјалдемократската партија постигна тесна победа на парламентарните избори што се одржаа во Финска, со освоени 17,7 отсто од гласовите

Веднаш зад неа е евроскептичката екстремно десна Партија на Финците, со 17,5 отсто, покажаа прелиминарните резултати.
 
„Првпат од 1999 година ние сме најголемата партија во Финска“, рече лидерот на СДП, Анти Рине.
 
Но со поделените гласови и без јасна победа на една партија, може да му биде тешко да изгради функционална коалиција.
 
Зелените и Левата алијанса исто така добија поголем процент гласови. Ова е првпат во повеќе од еден век ниедна партија да не освои над 20 отсто од гласовите.
 
Излезноста на изборите беше 72 отсто.
 
Според резултатите врз основа на 90 проценти изброени ливчиња, социјалдемократите ќе имаат 40 места во парламентот од 200 места, Партијата на Финците 39, а Конзервативната партија на националната коалиција 37.
 
Партијата на центарот на премиерот Јуха Сипилjа, главна партија во владата во заминување, освои 32 места.

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Се разбудила по 27 години во кома, покрај неа бил синот кого го спасила во сообраќајката во која настрадала
Се разбудила по 27 години во кома, покрај неа бил синот кого го спасила во сообраќајката во која настрадала
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.