МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Свет
За да се казни Мадуро, Помпео рече оти ќе се искористат сите средства

За да се казни Мадуро, Помпео рече оти ќе се искористат сите средства

понеделник, 15 април 2019, 16:48ч.   |   Z.H.

 Режимот на Мадуро и оние кои го поддржуваат ќе бидат одговорни за корупција и репресија на демократијата, изјави државниот секретар на САД Мајк Помпео на крајот од својата тридневна јужноамериканска турнеја.

 
Тој најави дека „САД ќе ги употребат сите можни економски и политички средства на располагање за да може венецуелскиот претседател Николас Мадуро да одговара за кризата во својата држава и јасно ќе им укаже на Куба и Русија дека ќе платат висока цена бидејќи го поддржуваат“.
 
Помпео тоа го порача во пограничниот колумбиски град Какута, последната дестинација од тридневната посета на Чиле, Парагвај и Перу.
 
Мадуро, пак, за економските проблеми на својата земја ги обвинува американските санкции, а опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кој се прогласи за привремен претседател, го нарекува „американска марионета“.
 
Повеќе од три милиони жители на Венецуела ја напуштија државата која е погодена од огромна инфлација, недостиг на храна и лекови.

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Се разбудила по 27 години во кома, покрај неа бил синот кого го спасила во сообраќајката во која настрадала
Се разбудила по 27 години во кома, покрај неа бил синот кого го спасила во сообраќајката во која настрадала
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.