МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Свет
Едно лице загина при оружен напад во канадска црква

Едно лице загина при оружен напад во канадска црква

понеделник, 15 април 2019, 15:47ч.   |   Z.H.

 Едно лице е убиено откако непознат напаѓач отворил оган во црква во градот Салмон Арм, во канадската провинција Британска Колумбија.

 
– Млад маж се појави со пушка по литургијата во црквата, ја насочи кон татко ми и пукаше во него- сведочи синот на убиениот.
 
Жртвата е 78-годишниот Гордон Парментор.
 
Според синот на Парментор, по нападот мажот веднаш ја напуштил црквата, а потоа се вратил и продолжил да пука.
 
– Тој погоди друг човек во нога, кој бегаше… Јас и неколку други луѓе успеавме да го совладаме и да му го одземеме оружјето- објасни синот на загинатиот.
 
Подоцна полицијата го потврди инцидентот и додаде дека застреланиот маж во ногата бил пренесен в болница и се наоѓа во стабилна состојба, а напаѓачот е уапсен.
 
Синот на жртвата тврди дека неговиот татко и убиецот се познавале. За напаѓачот вели дека имал психички проблеми, но мотивот за нападот сè уште не е познат. 

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Се разбудила по 27 години во кома, покрај неа бил синот кого го спасила во сообраќајката во која настрадала
Се разбудила по 27 години во кома, покрај неа бил синот кого го спасила во сообраќајката во која настрадала
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.