МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Свет
Во Белгија уапсен 22- годишник за тероризам

Во Белгија уапсен 22- годишник за тероризам

понеделник, 15 април 2019, 12:47ч.   |   Z.H.

 Белгиското федерално обвинителство соопшти дека едно лице е уапсено во текот на вчерашниот ден за „терористички активности“, но не потврдува дали се подготвувал нов напад, јави дописничката на МИА од Брисел.

 
Дваесет и две годишен маж е уапсен во текот на викендот во домот на неговата баба во мал град во близина на Брисел и се товари за учество во активности на терористичка група.
 
Според белгиските медиуми кои се повикуваат на извори во судството, лицето се подготвувало да изврши терористички напад во сабота или во недела, но обвинителството одбива да ја потврди или демантира оваа информација.
 
Полициската акција ја спровела антитерористичката бригада на Белгија во домот на бабата на 22-годишниот маж, кој се криел таму. Запленет е еден компјутер и неколку телефони. Според медиумите, лицето се наоѓало во домот на неговото семејство за да се збогува со нив пред да го изврши нападот.
 
Според бабата со која разговарале новинарите, осомничениот преминал во ислам откако починала неговата мајка, убиена од нејзиниот партнер.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.