МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Свет
Ал Каеда и Исламска држава отворија нов меѓусебен фронт во Јемен

Ал Каеда и Исламска држава отворија нов меѓусебен фронт во Јемен

понеделник, 15 април 2019, 10:46ч.   |   Z.H.

 Исламската држава (ИД) и Ал Каеда водат смртоносна борба за територија, нови борци и влијание во Јемен, една од најсиромашните земји на Блискиот Исток. Земјата која традиционално е поделена на повеќе племенски заедници, сега се соочува со нова голема нестабилност, пренесува „Вашингтон пост“, повикувајќи се на племенските лидери од земјата, безбедносни службеници и аналитичари.

 
Судирите на двете терористички организации сега редовно се забележуваат во провинцијата Бајда, најчесто меѓу племенските сили поврзани со ИД и Ал Каеда. Во меѓувреме, на Интернет се појавуваат пропагандни воени видеа, фотографии, па дури и поеми, сè со цел да се привлечат нови поддржувачи и симпатизери.
 
Во изминатите неколку недели, според „Вашингтон пост“, борбата се интензивира. ИД испрати бомбаши-самоубици на неколку од позициите на Ал Каеда, каде загинаа и беа повредени повеќе од 10 борци, вклучувајќи и неколку командири. За одмазда, Ал Каеда ги нападна базите на ИД, преземајќи ја контролата на дури шест од нив.
 
– Ривалството меѓу ИД и Ал Каеда во Јемен се разви во борба за одмазда – рече минатиот месец Елизабет Кендал, експерт за Јемен од Универзитетот Оксфорд.
 
Дури и во услови кога самопрогласениот калифат на ИД во Сирија и Ирак е победен, гранките на организацијата продожуваат да се борат против владите, но и сите други противници од Западна Африка до Југоисточна Азија, додека идеологијата и понатаму има за цел да предизвика насилство.
 
– Во Јемен, соперништвото меѓу двете групи раѓа нов вид на радикални симпатизери кои може да ги попречат напорите на САД и сојузниците целосно победат милитантите на ИД од овој регион и да продолжат да го држат Јемен во криза – констатираат познавачите на состојбите.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.