МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Фетаи: СЈО ја книжи злоупотребата на Камчев со шетањето во Германија
Димитров во ФАЦ: Признајте го нашиот успех!
Свет
Најмалку осуммина загинаа во налет на торнадо на југот од САД

Најмалку осуммина загинаа во налет на торнадо на југот од САД

понеделник, 15 април 2019, 10:45ч.   |   Z.H.

 Најмалку осум лица, меѓу кои и три деца, настрадаа во налет на торнадо на југот од САД.

Силната бура ги погоди американските држави Тексас, Мисисипи, Луизијана, Арканзас и Џорџија, а во овие земји без струја останаа повеќе од 90 илјади луѓе.

Едно лице загина во североисточниот дел на Мисисипи, кога дрво паднало врз приколка, изјави директорот на патиштата за округот Монро, Сони Клеј.

 

Incredibly LARGE Tornado that hit Shelby, OH

Permission By: Brit Wager@WeatherBug

(For licensing or usage, please contact: britwager2012@gmail.com)

82 people are talking about this

 

Тој додаде дека по налетот на торнадо во таа област, 19 лица се хоспитализирани и двајца се во критична состојба, објави агенцијата АП.

Во близина на Монро, по настанатите поплави, во канал се удавило 13-годишно момче.

Во источниот дел на Тексас две деца загинале кога дрво паднало и удрило во автомобил, соопшти канцеларијата на шерифот во областа.

 

Родителите, кои биле на предните седишта, не се повредени.

Неколку куќи и деловни објекти во Виксбург и Хамилтон во Мисисипи, биле оштетени, а некои потрошувачи останале и без електрична енергија.

Силни дождови и бури го погодиле и градот Магнолија во Мисисипи, продолжувајќи кон Алабама.

 

Торнадо било пријавено и во југозападниот дел на Тенеси, 225 километри од Мемфис, каде што уништена била најмалку една камп-приколка, а човекот кој бил во неа е повреден.

Торнадото корнело дрвја од дворот на Државниот универзитет во Мисисипи, а околу 21.000 студенти се засолниле на приземјето од објектот, додека не помине бурата.

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.