МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Технологија
Samsung со надградба на софтверот го забрза скенерот за отпечатоци од прсти на S10

Samsung со надградба на софтверот го забрза скенерот за отпечатоци од прсти на S10

недела, 14 април 2019, 11:03ч.   |   L.E.

Samsung со новата Galaxy S10 серија заврши добра работа. Иако има понекои критики за уредите, тие се сепак ретки. Ако се суди според бројните рецензии ширум Интернет, поголем дел од рецензентите не пронајдоа посериозни замерки за новата линија.

Но, дел од крајните корисници упатија критика на читачот на отпечатоци од прсти дека е пребавен. Да потсетиме, оваа година Samsung прв пат во своите смартфони вгради ултразвучен скенер на отпечатоци од прсти кој се разлика од досегашните капацитативни не се наоѓа на куќиштето, туку е интегриран во самиот екран. Поради тоа и беше очекувано дека новата технологија ќе биде понесигурна во однос на старата, проверена.

Иако новите, ултразвучни читачи се попрецизни од оптичките, се покажа дека се побавни во очитувањето на отпечатокот, што го продолжува времето за отклучување на смартфонот. Ако телефонот го отклучувате на неколку часа, тоа нема да ви претставува проблем, но ако го отклучувате повеќе пати во период од еден час, тогаш е навистина проблем.

Samsung поради тоа одлучи да поработи на софтверскиот дел и да ја забрза целата работа. Новата надградба која овие денови почна да пристигнува до сопствениците на Galaxy S10 и Galaxy S10+ е тешка 6,9 MB и донесува понова верзија на апликацијата – Fingerprints. Според наводите на оние кои ја преземале надградбата и ја инсталирале, препознавањето на отпечатокот од прст и отклучувањето на уредот е речиси моментно. Мала напомена: Надградбата не оди низ Google Play, туку преку Galaxy Store.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Фејсбук редизајн: Еве како ќе изгледа News Feed
Ниту Samsung, ниту Huawei: Првиот 5G телефон пристигна во Европа
Samsung Galaxy Note10 би можел да има полнење побрзо од 25W
Huawei Mate 30 Pro
Годинашните iPhone модели ќе користат нова технологија за антени
Џеф Безос го претстави Леталото со кое планира да однесе луѓе на Месечината до 2024
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.