МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Авто
Еволуција место револуција за Nissan Juke II

Еволуција место револуција за Nissan Juke II

недела, 14 април 2019, 11:01ч.   |   L.E.

Возилото Nissan Juke според мерките на современата автомобилска индустрија може да се нарече старец. Кросоверот кој беше голем хит се произведува од 2010 година и ако не се брои дотеруањето од 2014 година се нуди без измени досега.

Втората генерација на моделот треба да внесе нов живот на познатото име. Nissan го одложи дебито на Juke II делумно поради неизвесноста околу излагањето на Велика Британија од Европската унија, но долгоочекуваната премиера на кросоверот ќе треба да се одржи оваа година.

Ако се суди според папараци фотографиите, новиот модел ќе го зачува карактеристичниот физајн на неговиот претходник, а како точно ќе изгледа претстава даваат компјутерски генерираните слики од страна на рускиот дизајнер Никита Чујко. Според него во надворешниот дел на Juke II ще има повеќе прави линии и агли во согласност со остатокот на опсегот на јапонскиот производител.

„Двокатната“ предна оптика – зачуван бренд на моделот – ќе биде „закопана“, но горните сегменти ќе бидат LED ленти. Решетката на ладилникот со хромираната „V“ ќе порасне во големина.

Juke II ќе биде изграден на платофрмата CMF-B, која веќе служи како основа на петтата генерација на Renault Clio. Тоа значи дека може да се очекува аналогно ниво на мотори со обен од 1.0 до 1.3 литри и моќност меѓу 99 и 129 коски сили. Според гласините ќе има и хибридна верзија.

© ЖУРНАЛ    ~57,19

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
Skoda почна да работи на новата генерација на Octavia
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
Најагресивниот Lamborghini Urus досега
СУВ возила со најголема потрошувачка (Фото)
Почнува продажбата на најевтиниот автомобил на Eлон Маск
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.