МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Македонија
Уапсен напаѓач од Собранието на 27 април, фатен на аеродром во Стокхолм

Уапсен напаѓач од Собранието на 27 април, фатен на аеродром во Стокхолм

сабота, 13 април 2019, 08:54ч.   |   Xh.I.

Дејан Давидовски, еден од недостапните напаѓачи како дел од толпата која влезе во Собранието на 27 април, е уапсен на аеродром во Стокхолм. МВР по обвинетиот распиша потерница уште на почетокот на јануари во 2018 година. Бил уапсен на 7 април а во земјава веќе се преведуваат докази со кои ќе се бара негова екстрадиција.

– На аеродром во Стокхолм е уапсен Дејан Давидовски, кого македонските власти го бараат по потерница од Интерпол за настаните во Собранието од 27 април, потврдија за МИА од Јавното обвинителство.

Давидовски во Стокхолм пристигнал од Софија. Судот во негово отсуство веќе определи мерка притвор и веднаш штом ќе бидат доведен ќе биде спроведени во Истражниот затвор во Шуто Оризари.

Давидовски бил во групата маскирани лица, кои упаднаа во Собранието и против него е покренато обвинение за  сторено кривично дело по  член „313″ од Кривичниот законик.

Своевремено Интерпол распиша потерница по него заедно со уште четворица обвинети за упадот во Собранието - Никола Митревски, Младен Додевски, Александар Василевски – Нинџа и Митре Питроповски.

© ЖУРНАЛ    ~192,64

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.