МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Спорт
Готово е: Барса ќе го грабне и вториот ајаксов суперталент – договор до 2024 година!

Готово е: Барса ќе го грабне и вториот ајаксов суперталент – договор до 2024 година!

сабота, 13 април 2019, 08:52ч.   |   Xh.I.

Cамо еден ден откако тренерот на Ајакс, Ерик Тен Хаг објави дека капитенот и најголемиот талент меѓу дефанзивците Матијс Де Лихт летово ќе си замине од Амстердам и дека има две опции Баерн Минхен или Барселона, веќе извесно е дека младиот стопер ќе го одбере – шпанскиот првак.

Де Лихт според италијанскиот новинар Матео Педроси од „Кориере дело Спорт“ веќе и рекол „да“ на Барселона и ќе потпише договор до 2024 година, а најверојатно трансферот ќе чини до 80 милиони евра. Тој би бил вториот суперталент од Амстердам кој доаѓа на „Камп Ноу“, откако во јануари неговиот клупски и репрезентативен другар Френки Де Јонг потпиша со Каталонците за трансфер вреден 75 милиони евра плус 11 милиони евра во бонуси.

За Де Лихт заинтересирани беа Јувентус, ПСЖ, Реал Мадрид, Баерн, Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Ливерпул..., но очигледно Барселона повторно сите ќе ги победи и во Де Лихт добива стопер за следната деценија ипол.

 

© ЖУРНАЛ    ~76,26

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.