МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Шоубиз
Познат стенд-ап комичар почина на сцена

Познат стенд-ап комичар почина на сцена

сабота, 13 април 2019, 11:43ч.   |   L.E.

Само десет минути пред смртта, седнал и правел шеги на сметка на мозочен удар. Рекол:„Замислете да преживеете мозочен удар, станете и проговорите велшки“, раскажал гледач од публиката.


Британскиот комичар Иан Когнито на 61. години, починал од срцев удар на сцена за време на настап, пишува Mirror. Комичарот во четвртокот седнал на столче и се потпирал неколку минути за време на шоуто во барот The Atic во Бичестер.Гледачите за британските медиуми рекле дека мислеле дека тишината е дел од претставата па продолжиле да се смеат несвесни дека не му е добро.

Набргу дошла брза помош и лекарите констатирале дека е мртов. Гледачот Џон Остојак рекол дека комичарот имал одличен настап.
„Само десет минути пред тоа седна и правеше шеги на сметка на мозочен удар. Рече:’Замислете да преживеете мозочен удар, станете и проговорите велшки’. Кога пред крај на настапот седна мислевме дека и тоа е дел од претставата. Седевме некои пет минути, го гледавме и му се смеевме“, раскажал гледачот.

Вработените во барот веднаш му помогнале на комичарот, повикале брза поомош, се обидувале да го оживеат, а ја замолиле публиката да излезе од салата.
Иан Когнито е роден во Лондон, а живеел во Бристол. Како остар и бескомпромисен изведувач го споредувале со Лени Брус и Бил Хиксон. И’ покрај фактот дека не и бил познат на широката публика, струката исклучително го почитувала и многумина го наведувале како пример. Ја совоил наградата Time Out Award во 1999 за stand up комедија.

© ЖУРНАЛ    ~97,33

НАЈЧИТАНИ ОД ШОУБИЗ
Ми ставија нож под грло да се појавам во спот: Владо Jаневски го прекрши правилото
Прва слика на водителката откако автобусот и ја „иcкopна“ раката!
Нова трагедија во семејството Шаулиќ: По смртта на Шабан семејството повторно завиено во црно
Наташа Беквалац: Ми беше љубов 18 години, заспа и повеќе не се разбуди
Телото на починатата Беличанец го пронашол сопругот во неговиот стан
Теа Трајковска се соблече топлес (Фото)
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.