МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Економија
Зголемен бројот на туристи во февруари

Зголемен бројот на туристи во февруари

сабота, 13 април 2019, 11:34ч.   |   L.E.

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во февруари 2019 година изнесува 43.666, а бројот на ноќевањата изнесува 91.731.

Бројот на туристите во февруари 2019 година, во однос на февруари 2018 година, е зголемен за 6.0 %, а бројот на ноќевањата е зголемен за 2.7 %.

Бројот на домашните туристи во февруари 2019 година, во однос на февруари 2018 година, е зголемен за 12.8 %, а  бројот на странските туристи е зголемен за 2.3 %.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во февруари 2019 година, во однос на февруари 2018 година, е зголемен  за 8.4 %, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 1.0 %.

Во периодот јануари – февруари 2019 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 2.4 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 7.0 %, а кај странските има намалување за 0.4 %.

Во периодот јануари – февруари 2019 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е намален за 1.1 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 4.2 %, а кај странските има намалување за 5.0 %.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД ЕКОНОМИЈА
Регулаторна одлучи: Големо поскапување на бензинот и дизелот
Велигден ги поскапе земјоделските производи, а се намалува цената на јагнешкото
РКЕ: Либерализацијата на пазарот во овој момент ќе значи зголемување на цените на нафтата
Евидентирани 190 илјади невработени, 70% не се појавуваат на интервју, а 30% ја одбиваат работата по интервјуто, вели АВРМ
Потпишани првите договори за закуп на државно земјоделско земјиште над три хектари
Трошоците на живот во февруари на исто ниво како јануари
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.