МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Авто
СУВ возила со најголема потрошувачка (Фото)

СУВ возила со најголема потрошувачка (Фото)

петок, 12 април 2019, 14:08ч.   |   L.E.

Германското списание Auto Bild состави рангирање на СУВ возилата со најголема потрошувачка базирана на резулатите од сопствените тестови. Сите модели во рејтингот се подложени на тест по 155 километри пат, кој се состои од 61 км земјен пат, 40 км возење низ град и 54 км автопат.

Според публикацијата оваа методологија точно ја одразува реалната потрошувачка на гориво. На почетокот и крајот на патеката резервоарите на сите тестирани СУВ возила се полнети „до врв“, а точноста на мерењата е една десетина од литар.

 

Во рангирањето се вклучени СУВ возила и кросовери, тестирани од Auto Bild од 2010 година досега. Еве како изгледа листата со првите десет модели со најголема потрошувачка.

Porsche Cayenne Turbo S (2010 г., 4.8 л, 510 к.с.) – 14.2 л/100 км

Porsche Cayenne Turbo S (2018 г., 4.0 л, 550 к.с.) – 14.5 л/100 км

Mercedes ML 63 AMG 4Matic (2012 г., 5.5 л, 525 к.с.) – 14.5 л/100 км

BMW X5 M (2015 г., 4.4 л, 575 к.с.) – 15 л/100 км

Porsche Cayenne Turbo S (2015 г., 4.8 л, 570 к.с.) – 15.5 л/100 км

BMW X5 M (2010 г., 4.4 л, 555 к.с.) – 15.5 л/100 км

Jeep Grand Cherokee SRT8 (2014 г., 6.4 л, 468 к.с.) – 15.6 л/100 км

Mercedes GLS 500 4Matic (2016 г., 4.7 л, 455 к.с.) – 15.8 л/100 км

Bentley Bentayga W12 (2016 г., 6.0 л, 608 к.с.) – 15.9 л/100 км

Mercedes-AMG G 63 (2018 г., 4.0 л, 585 к.с.) – 17.4 л/100 км

© ЖУРНАЛ    ~51,17

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
Skoda почна да работи на новата генерација на Octavia
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
Најагресивниот Lamborghini Urus досега
СУВ возила со најголема потрошувачка (Фото)
Почнува продажбата на најевтиниот автомобил на Eлон Маск
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.