МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Здравје
6 предизвикувачи на мигрени за кои можеби не сме свесни

6 предизвикувачи на мигрени за кои можеби не сме свесни

петок, 12 април 2019, 14:20ч.   |   L.E.

Нивниот живот воопшто не е лесен, особено затоа што е многу тешко да се детектираат вистинските причини за мигрената, бидејќи тие се прилично индивидуални. Постојат неколку заеднички тригери, за кои повеќето кои имаат мигрени детектирале дека им пречат.

Најверојатно ќе почекаме додека да го добиеме точниот одговор на прашањата зошто добиваме мигрени и како да ги запреме.
Дотогаш, обрнете внимание на следниве потенцијални предизвикувачи:
Стрес

Стресот многу често е одговорот на сите проблеми кои ги имаме со нашето здравје. Внимавајте колку сте изложени на него во текот на денот, бидејќи можеби токму тој е предизвикувач на вашата мигрена.
Вештачки засладувачи

Многупати се покажало дека луѓето кои во својата исхрана не вклучуваат вештачки засладувачи во помал процент страдаат од мигрени. Секој организам има различна толеранција на ваквите засладувачи, но доколку често имате мигрени, обидете се да ги избегнувате индустриските овошни јогурти, желето, слатката павлака за кафе, житните плочки...
Кофеин

Можеби вашето тело е толерантно на кофеин, но не значи и дека треба неограничено да го внесувате во текот на денот. Ако претерате, а сте склони кон мигрени, веројатно ќе предизвика болка. Од друга страна пак, многумина чувствуваат олеснување на тегобите на мигрена откако ќе испијат кафе.


Парфеми и силни мириси

Интензивните мириси, без разлика дали се пријатни или не, често се на листите на предизвикувачи на мигрени.
Временските услови

Со својата мигрена вие се чувствувате како подвижна метеоролошка станица - знаете кога точно ќе се промени времето. Слично ви влијае и патувањето во места со различна клима од домашната.
Хормони и секс

Жените страдаат од мигрени трипати повеќе од мажите, а за тоа се виновни хормоните кои се лачат за време на ПМС и менструален циклус. Затоа и кога имаат секс, може да се случи да се пожалат на мигрена по оргазмот.

© ЖУРНАЛ    ~54,18

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.