МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Култура
Народниот театар од Ниш гостува во Драмски со претставата на Илиевски, „Брод на љубовта“

Народниот театар од Ниш гостува во Драмски со претставата на Илиевски, „Брод на љубовта“

петок, 12 април 2019, 14:18ч.   |   L.E.

Народниот театар од Ниш гостува вечерва (20 часот) во Драмски театар во Скопје со претставата „Брод на љубовта“ на македонскиот режисер Ангелчо Илиевски. Претставата е работена по текст на Небојша Ромчевиќ, а премиерата беше во ноември 2016.

„Брод на љубовта е, всушност, траектот ‘Кримхилда’, што крстари на релацијата Либек-Санкт Петербург. Неговите патници се ‘свињи од истокот’ и ‘гомна од западот’, како што ги нарекува авторот, односно сексуални печалбари од источноевропските земји кои се во потрага по заработувачка и подобар живот и Европејци од средниот сталеж кои се во потрага по задоволства, забава и заборав“, стои во најавата на претставата.

Сценографијата е на Валентин Светозарев, а костимите на Марија Пупучевска. Автор на музиката е Боривоје Младеновиќ, а кореограф Небојша Громилиќ.

Гостувањето следи по соработката на меѓународниот фестивал „Театар на крстопат“ во Ниш, кој се одржа од 11 до 19 март, а на кој Драмски се претстави со „Фестен“ на Зоја Бузалковска.

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
Маја Вукичевиќ се омажи, љубоморниот сопруг ја натера да го избрише минатото
Се огласи таткото на Меган Маркл после раѓањето на внукот и сите ги изненади со пораката која ѝ ја испратил на својата ќерка
Сара Мејс денеска го покажа своето “Копито”
„Дупер“ ја избркаа тапанарката, па промовираа нова песна
Отворен павилјонот на Северна Македонија на годинашното Биенале во Венеција
Изведба на четири монодрами пред утрешното завршување на „Битола 2019“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.