МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Македонија
Социјалните мрежи горат од говор на омраза, Хелсиншки бара казни за потпалувачите

Социјалните мрежи горат од говор на омраза, Хелсиншки бара казни за потпалувачите

петок, 12 април 2019, 12:00ч.   |   Xh.I.

Во март на интернет порталот www.govornaomraza.mk верификувани се вкупно 43 пријави поврзани со говор на омраза на социјалните медиуми, вели Хелсиншкиот комитет во најновиот извештај.

Најголем број пријави се однесуваат на говор на омраза поради етничка припадност, односно 27 отсто од вкупниот број на пријави што е за двапати помалку од месец февруари.

„Она што се бележи за март е драстично зголемување на говор на омраза поради пол и род (27 отсто. Исто така се регистрира зголемен број на пријави врз основ на политичка припадност (20 осто и поради сексуална ориентацијаи родов идентитет (18 осто)“, вели Хелсиншкиот комитет.

Врз основ на трендот на пријави на говор на омраза, најголем број пријави се забележани во периодот после донесувањето на Законот за спречување и заштита од дискриминација.

„Се бележи пораст на говор на омраза на социјалните медиуми поради пол и род во контекст на донесувањето на новиот закон и негативниот дискурс кој доминираше на социјалните медиуми. И покрај високиот број на пријави изостанува системски приод од страна на надлежните институции за санкционирање и казнување на овој феномен. Се препорачува надлежните институции поревносно да го следат говорот на омраза на социјалните медиуми, особено во контекст на зајакнување на соработката помеѓу граѓанските организации и надлежните институции за редовно следење и регистрирање на сите пријави“, се вели во извештајот на Хелсиншкиот комитет.

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.