МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Здравје
Какао против кашлица!

Какао против кашлица!

понеделник, 01 април 2019, 12:17ч.   |   L.E.

Дали сте знаеле дека какаото има моќ да ги ублажи симптомите на акутна и хронична кашлица?

Така покажа испитувањето на научниците во кои биле вклучени 300 луѓе со постојана кашлица. Истражувачите им давале теобромин, супстанција од какао два пати во денот, во текот на две недели. Дури 60% од пациентите пријавиле значителен степен на подобрување и смирување на кашлицата по експериментот.


И претходните студии сугерирале дека теоброминот го спречува рефлексот на кашлица.

Оваа состојка, покрај во какаото во прав, се наоѓа и во црното и млечно чоколадо, а кашлицата може да се намали со помош на една до две штангли дневно.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.