МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Занимиливости
Најбогатиот човек на светот го има рецептот за среќен живот – поставете си ги овие 12 прашања

Најбогатиот човек на светот го има рецептот за среќен живот – поставете си ги овие 12 прашања

четврток, 11 април 2019, 14:39ч.   |   L.E.

 Која е тајната на долгиот, среќен и успешен живот, е прашање кое понекогаш нѐ окупира сите нас, а најбогатиот човек на светот, Џеф Безос, го има рецептот.

Тој смета дека, без оглед на тоа колку ќе бидете успешни на крајот, нема да се грижите за бројот 0 на банкарската сметка туку за одлуките кои ве довеле онаму каде што сте.

Помалку иронично, шефот на „Амазон“ има толку многу нули на банкарската смета што навистина не мора да се грижи за нив.

Клучната одлука која му го обезбедила патот на Безос до “неговите нули” била основањето на онлајн книжарница која подоцна се претворила во компанијата која светот ја знае како Амазон.

Имено, според мислењето на најбогатиот човек на светот, ова се 12-те прашања кои би требало да си ги поставите на себеси за да живеете среќен живот.

1. Како ќе ги користите вашите таленти?

2. Кои одлуки ќе ги донесувате?

3. Дали вашиот водич во животот ќе биде пасивност или ќе ги следите вашите страсти?

4. Ќе ја следите догмата или ќе бидете оригинални?

5. Ќе одберете лесен живот или живот полн со авантури?

6. Ќе се скршите над критиките или ќе ги следите своите уверувања?

7. Ќе се извлекувате кога не сте во право или ќе се извините?

8. Ќе го заштитите своето срце од одбивање или ќе делувате кога ќе се заљубите?

9. Ќе играте на сигурно или ќе ризикувате?

10. Кога ќе стане тешко, ќе се откажете или ќе останете упорни?

11. Ќе бидете циник или оној кој создава?

12. Ќе им паметувате на другите или ќе бидете внимателни?

© ЖУРНАЛ    ~75,25

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
Девојче остана живо по пад од 26 кат (Видео)
Шок на венчавката: Младоженецот го уапсиле, а невестата веќе била мажена!
Кога се мачите да донесете одлука, поставете си го само ова прашање
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.