МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Здравје
Кои се позитивните здрави ефекти на етеричното масло од цитрон?

Кои се позитивните здрави ефекти на етеричното масло од цитрон?

четврток, 11 април 2019, 14:35ч.   |   L.E.

 Етеричното масло од цитрон, кое се добива од корените на плодот, често се користи во ароматерапијата. Како и маслата на другите цитруси, и маслото од цитрон позитивно влијае на расположението, дава енергија, но исто така и смирува.

Истражувањата врз животните покажале дека мирисот од масло од цитрон може да го намали зголемениот апетит и да влијае на намалување на вкупниот дневен внес на калории. Мирисот на ова масло исто така го стимулира согорувањето на масни наслаги и губење на тежината кај животните. Потребни се повеќе истражувања за да се утврди во која мерка овие ефекти се присутни кај луѓето.


Кога станува збор за смирувачкото дејство, за овој ефект е заслужен лимонен од маслото од цитрон, а во комбинација со масло од лаванда цитрусното масло позитивно влијае на нивото на крвниот притисок и нивото на стрес.

Впрочем, маслото од цитрон поседува антибактериски и антимикробни својства, и затоа често го има во составот на препаратите за нега и третман на кожата склона на акни.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.