МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Свет
Шпанките Денот на жената го пречекаа удирајќи со тави и тенџериња

Шпанките Денот на жената го пречекаа удирајќи со тави и тенџериња

петок, 08 март 2019, 13:55ч.   |   Z.H.

 Стотици жени се собраа на полноќ на плоштадот Пуерта дел Сол во центарот на Мадрид, по повод Денот на жената протестирајќи за поголема родова еднаквост. Некои носеа облека во виолетова боја која во последните години стана заштитен знак на демонстрантите за женски права.

 
„Важно е да протестирате на ден како што е Денот на жената бидејќи сè уште има многу разлики и проблеми во општеството со кои се соочуваат жените и тие мора да се надминат. Ние сме во патријархално општество“, кажа една од демонстрантките, 21-годишната студентка за филмска уметност Абрил Вилатролол.
Таа додаде дека понекогаш се плаши за својата безбедност кога оди дома ноќе по некоја забава и вели дека постои очигледна дискриминација на жените во филмската индустрија.
Родовата еднаквост во пресрет на парламентарните избори на 28 април стана прашање кое предизвика поделби во Шпанија. Новата десноориентирана парија Вокс, која според анкетите за првпат ќе освои места во парламентот, повика на укинување на шпанскиот закон за родово насилство.
 
Конзервативната Народна партија нема да учествува во главните протести на 8 март бидејќи тврди дека се исполитизирани од левицата. Од друга страна, социјалистите на премиерот Педро Санчез ја поставија родовата еднаквост како приоритет на нивната влада и кампања за реизбор.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.