МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Свет
Потребни се 200 години за рамноправност при извршувањето на домашните обврски

Потребни се 200 години за рамноправност при извршувањето на домашните обврски

петок, 08 март 2019, 13:55ч.   |   Z.H.

 Напредок кон родова еднаквост на работното место е едвај забележлив во последниот квартал од векот, а тој може да се забрза само ако мажите преземат поголема одговорност во домаќинствата, велат од ООН по повод Меѓународниот ден на жената.

 
Меѓународната организација на трудот (МОТ) во новиот извештај објави дека разликата во стапката на вработеност кај мажите и жените е намалена за помалку од два проценти во изминатите 27 години. Во 2018 година, жените сè уште имале 26 проценти помалку шанси да се вработат од мажите, иако, според анкетите, многу повеќе жени сакаат да работат отколку да останат дома, се наведува во документот на агенцијата на ОН.
 
МОТ наведува дека постојат многу фактори кои ја блокираат еднаквоста при вработувањето, а најголем товар за жените се обврските кои ги извршуваат во своите домови.
 
– Во текот на изминатите 20 години, времето кое жените го потрошиле за неплатена нега и домашна работа незначително се намалило, а за мажите се зголемило само за осум минути дневно, изјави Мануела Томеи, шефица на Одделот на МОТ за труд и еднакви можности. Таа вели дека со ова темпо, потребни се 200 години за да се постигне рамноправност кога станува збор за извршувањето на обврските во домовите.
 
Според овој извештај, речиси 22 отсто од работоспособните жени ширум светот, или 647 милиони, го трошат сето свое време во текот на денот на неплатени работи, а тој процент во арапските земји изнесува дури 60 отсто. За споредба, само 41 милион мажи, односно 1,5 отсто, ги извршуваат овие обврски во текот на целосто свое расположливо време.
 
– Нерамнотежата при извршувањето на домашните обврски меѓу мажите и жените е една од најотпорните појави кога станува збор за родовата нееднаквост, се заклучува во извештајот.
 
На светско ниво, жените посветуваат повеќе од три четвртини од своето време на работи за кои не се платени и во просек трошат четири часа и 25 минути на нега, за која не добиваат никаков надомест. Кај мажите тоа време изнесува еден час и 23 минути.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.