МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Свет
Под затворот Алкатраз пронајдени тунели и објекти од времето на граѓанската војна во САД

Под затворот Алкатраз пронајдени тунели и објекти од времето на граѓанската војна во САД

петок, 08 март 2019, 13:53ч.   |   Z.H.

 Нова студија откри тунели и други објекти од времето на граѓанската војна во САД под познатиот затвор Алкатраз во Сан Франциско, Калифорнија, јави Би-Би-Си.

 
Историчарите долго време се сомневаа дека озлогласениот федерален затвор бил изграден врз американски воени тврдини изградени во 1800-тите.
 
Студијата објавена минатата недела во „Near Surface Geophysics“ (Геофизика под површината) го опишува комплексот пронајден под затворскиот двор, во кој шетале едни од најголемите криминалци во американската историја.
 
Археолозите во истражувањето користеле радари и ласерско скенирање на земјата. При тоа пронајдени се цели структури, тврдини, магацини за минуцуја и тунели.
 
– Остатоците се веднаш под вашите нозе, многу блиску до површината, и се многу добро зачувани, изјави археологот од Универзитетот Бингхамнтон,Тимоти де Смит.
 
Охрабрени со новите докази, истражувачите на озлогласената „Карпа“ планираат да спроведат уште тестови.
 
Алкатраз се наоѓа на остров во Заливот Сан Франциско, и американската Влада го користела кога САД во 1840-тите ја освојувале Калифорнија од Мексико.
 
За време на граѓанската војна тврдината била користена како воен затвор.
 
Од 1930 до 1963 година Алкатраз функционирал како федерален затвор.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.