МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Свет
Орбан најави дека неговата партија може да излезе од ЕПП

Орбан најави дека неговата партија може да излезе од ЕПП

петок, 08 март 2019, 13:52ч.   |   Z.H.

 Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека неговата владејачка националистичка партија „Фидес“ може да излезе од десноцентристичката Европска народна партија.

По жестоките критики за медиумска кампања на неговата влада против Европската комисија.
 
 „Дебатата може да заврши со тоа „Фидес“ да излезе од ЕПП“, изјави Орбан во интервју за унгарско радио, откако нему му беше даден две неделен ултиматум да се извини на сите членки на ЕПП.
 
 Унгарија го претвори непријателскиот однос кон мигрантите во централна тема во кампањата за европските избори во мај и стави плакати со обвиненија против претседателот на европската комисија, Жан-Клод Јункер и американскиот милијардер Џорџ Сорос дека се главни заговорници на нелегалната миграција во Европа. Орбан неодамна своите критичари ги нарече корисни идиоти..

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.