МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“, за авторот Андов ова е „н..
Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК
Шилегов: Оваа пролет ќе бидат засадени 1.200 дрвја во сите скопски општини
„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК за Филип Петровски
Технологија
Фустан од смартфони на модната недела во Париз

Фустан од смартфони на модната недела во Париз

петок, 08 март 2019, 12:06ч.   |   L.E.

 Фустан од телефони, со 10 прикачени Motorola смартфони, беше претставен на модната недела во Париз. Тој ја олицетворува “селфи ерата” во која живееме и е дело на провокативната дизајнерка Флора Миранда која со секоја креација во високата мода ги предизвикува застарените норми.

Моделот е наречен Digital Aura и претставува класичен волнен бизнис костум со силно нагласена женска силуета. Смартфоните се поставени на метална конструкција, така што изгледаат како цветови, но всушност снимаат од различен агол. Скриениот лајтмотив е во одразот и во тоа дека реалноста е всушност прашање на перспектива.

Конструкцијата за 10-те Motorola телефони е исто така уметничко дело само по себе, бидејќи е создадена од белгискиот скулптор Николас Бајенс. Држачите за “телефонските цветови” се селфи стикови кои од една страна обезбедуваат стабилност на телефоните а од друга страна ја пресоздаваат врската меѓу реалниот свет и дигиталното преку призмата на модата.


Австриската дизајнерка учествуваше на еден од најважните модни настани во годината со модернистичка колекција – инсталација, наречена Deep web. Главниот фокус на оваа колекција е во машинското самостојно учење. Преку нејзините модели, Флора Миранда го илустрира процесот на учење на компјутерот што претставува облеката и како се произведува. Таа го нарекува “машинско самостојно учење за модата”.

“Авангардниот пристап на Флора Миранда ги истражува идните можности за модниот свет. Таа создава совршено нова естетика со впечатливо визуелно влијание. Во средина во која доминираат “цитати”, таа ја објавува својата независна позиција”, коментираат модните критичари.

Видете го фустанот од телефони и дел од Deep web инсталацијата реализирана со помош на Motorola, во продолжение:

 

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Xiaomi Redmi Note 7 Pro: Помоќен, попремиум, но сеуште со ниска цена!
Снабдувачот на Apple, Corning развива свитливо стакло за смартфони
Huawei го потврди најзначајниот новитет на следниот флегшип модел
MWC 2019: 5 нови и уникатни производи на Huawei!
Ова е првиот телефон во светот без копчиња и без ниеден приклучок
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.